Fotowoltaika – Instalacje dachowe i gruntowe

Fotowoltaika – instalacje
dachowe i gruntowe

Ceny za kWh stale rosną i tendencja ta z dużym prawdopodobieństwem nadal będzie zwyżkowa. Oczywiście można ograniczyć ilość posiadanych urządzeń elektrycznych, ale w dobie cyfryzacji nie zawsze jest to możliwe i praktyczne. Bardzo dobrym sposobem na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców jest prosumencka instalacja fotowoltaiczna. Jak działa i gdzie można ją zainstalować?

instalacja fotowoltaiczna na płaskim dachu budynku
Realizacja instalacji fotowoltaicznej na płaskim dachu budynku

Czym jest instalacja fotowoltaiczna z modułów PV?

Fotowoltaika nie jest nowym pojęciem, bo od dawna pojedyncze moduły były instalowane nawet w miejscach publicznych celem zasilania parkometrów, stacji meteorologicznych, czy banerów reklamowych. Rozwój technologii i powstanie kolejnych doświadczonych firm takich jak Solar Eco Energia, sprzyja popularyzacji tych rozwiązań.
Zasada działania poszczególnego modułu jest bardzo prosta. Składa się on z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu), który konwertuje energię słoneczną na prąd elektryczny. Pojedyncze ogniwo ma raczej skromne możliwości produkcyjne (2 W i 0,5-0,9 V) dlatego łączy się je szeregowo w moduły, które umożliwiają uzysk prądu o użytecznych wartościach napięcia i mocy. Najpopularniejsze w Polsce są fotowoltaiczne instalacje dachowe, ponieważ staja się częścią połaci dachowej i mogą być montowane w miejscach, gdzie nie ma tak dużych możliwości do konstrukcji naziemnych.

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych w domu i firmie

Kluczowy parametr dla uzyskania maksymalnej produktywności paneli to kąt nachylenia względem poziomu i kierunku południowego. Powinny one wynosić odpowiednio 30 stopni i 0 stopni. Instalacje dachowe mogą spoczywać bezpośrednio na pokryciu, jeśli połać ma odpowiednie nachylenie i ustawienie. W innych wypadkach montuje się konstrukcje odchylające, które zapewniają odpowiednie usytuowanie poszczególnych elementów. Czasem jednak niemożliwe jest rozmieszczenie paneli na dachu, ze względu na stałe zacienienie lub nieodpowiednie ustawienie połaci.

W takich sytuacjach odpowiednim wyjściem są fotowoltaiczne instalacje gruntowe. Mogą spełniać jednocześnie kilka funkcji. Dlaczego są godne zainteresowania? Przede wszystkim można je umieścić pod dowolnym kątem odpowiednim dla uzyskania maksymalnego uzysku energetycznego. Ich konstrukcja spełnia też funkcję ochronną dla aut i innych sprzętów, jeśli tylko jest opracowana w formie wiaty lub carportu. Konserwacja również jest ułatwiona ze względu na łatwą dostępność.

fotowoltaiczne instalacje gruntowe i dachowe

Sprawdź, co może zaoferować Solar Eco Energia!

Jeśli chcesz mieć swoją przydomową elektrownię i co miesiąc oszczędzać na prądzie, zadzwoń lub napisz! Doradzimy, jaki sposób umieszczenia paneli fotowoltaicznych w Twoim wypadku będzie najlepszy.